Yhteistyömme kotimaisen neulemerkki Alpan kanssa sai jatkoa. Tuoreissa mainoskuvissa säihkyy luonnonkauniina mallimme Veera K. Parhaiten toiminnan tasokkuudesta kertookin se, kun asiakas buukkaa meiltä uudestaan malleja kuvauksiinsa.
Listoillamme on malleja monista eri kulttuureista. Tällä kertaa esittelyssä on upea tulokkaamme Alina Ko.
18-vuotias Alina on alkujaan kotoisin Kiovasta, Ukrainasta. Tällä hetkellä hän asuu Tampereella, jossa on viihtynyt hyvin.
”Olen äärimmäisen kiitollinen Suomelle siitä, että se on tarjonnut turvallisen paikan asua. Juuri Ukrainan sodan vuoksi muutin tänne alun perin.”
Alina kuitenkin kaipaa paljon Ukrainaan, sillä se on hänen kotinsa ja siellä asuu hänen perheensä. Etenkin sodan alku oli hänelle erittäin vaikeaa aikaa, eikä hän ei toivo sellaista kokemusta kenellekään.
Aluksi Alina asui Reisjärvellä, jossa tamperelaiset ystävät auttoivat asunnon löytämisessä. Suunnitelmana oli jäädä vain hetkeksi, mutta tilanteen pahentuessa Ukrainassa hän päätyi jäämään pidemmäksi aikaa. Myöhemmin hän muutti Nivalaan. Alina koki kuitenkin tarvitsevansa ympärilleen isomman kaupungin, jossa olisi enemmän mahdollisuuksia niin henkilökohtaiseen kuin ammatilliseen kasvuun. Siksi hän muutti Tampereelle.
Yksi Alinan suurimmista tavoitteista oli päästä yliopistoon. Nyt hän opiskelee Tampereen ammattikorkeakoulu TAMK:issa ensimmäistä vuottaan yrittäjyyttä ja johtamista.
”Työskentelemme oikeiden projektien parissa, jotka on suunniteltu antamaan käytännön kokemusta ja valmistamaan meidät tosielämän haasteisiin.”
Mallikilpailuista kiinnostus mallin töihin
Alun perin Alina kiinnostui mallin töistä katsottuaan televisio-ohjelmia mallikilpailuista.
”Minua kiehtoi se, miten mallit poseerasivat ja olin utelias siitä, miksi osa heistä kamppaili tiettyjen asentojen kanssa. Ihmiset usein sanoivat, että näytän mallilta, joten päätin kokeilla itse.”
Hän kävi Kiovassa mallikoulun, jossa tapasi inspiroivia ammattilaisia ja sai arvokkaita näkökulmia alasta. Lisäksi hän osallistui muun muassa muotinäytöksiin.
Alina on innoissaan mahdollisuudesta toimia mallina Promodelilla.
”Uskon, että se tulee olemaan loistava oppimiskokemus, joka auttaa minua kasvamaan niin henkilökohtaisesti kuin ammatillisesti.”
Ammatiltaan Alina on tanssija ja hän suunnittelee palaavansa tanssin pariin tulevaisuudessa. Tanssin opettaminen oli hänelle mahtava kokemus, kun hän asui Pohjois-Suomessa. Tulevaisuudessa Alina haluaisi perustaa oman yrityksen.
”Tutkin eri aloja, kuten tanssia ja mallin töitä. Tällä hetkellä keskityn siihen, että löydän sen, mistä olen oikeasti intohimoinen, mutta olen varma, että haluan perustaa oman yrityksen tulevaisuudessa.”










Kiitos yhteistyöstä ihana mallimme Alina Ko!
Yhteistyömme kotimaisen neulemerkki Alpan kanssa sai jatkoa. Tuoreissa mainoskuvissa säihkyy luonnonkauniina mallimme Veera K. Parhaiten toiminnan tasokkuudesta kertookin se, kun asiakas buukkaa meiltä uudestaan malleja kuvauksiinsa.
Kokeneet näytösmallimme Ellen ja Tiia M pääsivät jälleen loistamaan toissa viikonloppuna, kun he esittelivät kevätmuotia Oulun Ideaparkin Fashion Weekendillä. Heistä on hienoa päästä tekemään muotinäytöksiä yhdessä ja on aina ilo, kun kutsutaan uudelleen näytöksiin.
Olemme tehneet pitkään yhteistyötä kotimaisen vaatemerkki Blaan kanssa. Keväisen kauniin malliston kuvauksissa pääsi loistamaan ammattitaitoinen mallimme Marietta.
Etsimme jatkuvasti listoillemme uusia, hyvän asenteen omaavia malleja kaikista ikäkategorioista, lapsista aina eläkeläisiin asti. Tämän postauksen kuvissa näkyy läpileikkaus sen tyyppisistä malleista, jotka ovat viime vuosina työllistyneet eniten erilaisiin toimeksiantoihin ja jollaisia erityisesti etsimme lisää listoillemme.
Tässä kuussa Tampereelle auenneen, uuden Baonami-nimisen ravintolan mainoskuvissa säteilevät mallimme Laura, Eija-Liisa, Mercy, Leo ja Juha. Pacific sushia, vartaita, bao buneja ja bowleja tarjoileva ravintola sijaitsee aivan Tampereen rautatieaseman vieressä, osoitteessa Hämeenkatu 3.
Promodel Model Management
Rautalepänkatu 19, 33870 Tampere
040 737 5055
jenni.ahola@promodel.fi